Definicja terminu zapadalności lokaty

Definicja terminu zapadalności lokaty

Lokata bankowa to jeden z najpopularniejszych produktów oferowanych obecnie przez banki. Jest to bardzo wygodny i bezpieczny sposób pomnażania pieniędzy. Oczywiście decydując się na takie rozwiązanie, nie możemy wprawdzie liczyć na duże dochody, nie mniej jednak ponosimy niewielkie ryzyko straty. To dlatego, lokaty cieszą się dużym zainteresowaniem, mimo to, że od kilku lat ich oprocentowanie jest stosunkowo niskie.

Termin zapadalności lokaty to bardzo ważny element konstrukcji ofert depozytowych. Innymi słowy, jest to termin, jaki został zamieszczony w umowie to data, do której obowiązuje nas lokata. Wraz z terminem zapadalności lokaty, będziemy mogli wypłacić swoje pieniądze pomnożone o sumę odsetek. Jeżeli z jakiegoś powodu wcześniej zerwiemy umowę, bank nie naliczy nam odsetek, tak więc zostanie nam zwrócona kwota, którą wpłaciliśmy. Lokata to dobry produkt bankowy, nie mniej jednak trzeba mieć na uwadze to, że nie będziemy mogli korzystać z ulokowanych w ten sposób pieniędzy, aż do terminu zapadalności. Tylko w ten sposób uda nam się zarobić. Ponieważ trudno jest przewidzieć co zdarzy się w przyszłości i czasami stajemy przed sytuacjami kryzysowymi, w których potrzeba jest nam gotówka, nie warto składać na lokacie wszystkich oszczędności, warto mieć zaskórniaki na czarną godzinę. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni wycofywać swoich oszczędności z lokaty i nie stracimy odsetek.

Zapadalność lokaty a dostępność kapitału

Lokata to produkt bankowy, który wymaga od nas zamrożenia kapitału na czas określony w umowie. Dostęp do pieniędzy zostaje w tym wypadku ograniczony, co nie dla wszystkich będzie dobrym rozwiązaniem. To dlatego, jeżeli zależy nam na możliwości korzystania ze zgromadzonych pieniędzy, najlepiej zdecydować się na lokatę krótkoterminową, posiadającą krótki termin zapadalności. Obecnie jest wiele ofert lokat dwumiesięcznych (sprawdź oferty lokat krótkoterminowych na informacjakredytowa.com), które można wedle swoich potrzeb przedłużać, to dobra opcja i warto zastanowić się nad takim sposobem pomnażania oszczędności. W przypadku lokat z krótkim okresem umowy mamy możliwość częstszej kapitalizacji odsetek. Pamiętajmy, że oprocentowanie lokaty jest zależne od stopy procentowej Narodowego Banku Polskiego oraz inflacji.

Anna Woźniak
Rachunkibankowe.com.pl

1