Jak działa karta podarunkowa?

Jak działa karta podarunkowa?

Jeśli nie masz pomysłu na prezent, a nie chcesz popełnić gafy najlepszym rozwiązaniem będzie karta podarunkowa. Ostatnio coraz bardziej popularna. Czym jest i jakie są jej zalety?
Karta podarunkowa to rodzaj karty przedpłaconej. Aby z niej korzystać należy dokonać jej zakupu lub uzupełnić przelewem określanej kwoty. Wystawcy takich kart sami określają minimalne i maksymalne limity takich kart. Kwoty opiewają zwykle od 20 zł do nawet kilku tysięcy zł. Najczęściej wystawcami są sieci sklepów (spożywczych, odzieżowych, budowlanych, księgarni czy kwiaciarni itd.). Skutecznie zastępują używane do niedawna bony towarowe (papierowe) i można je wykorzystać nawet kilkakrotnie. Wyglądem przypominają karty płatnicze.

Kiedy podarować kartę?

Właściwie każda okazja jest dobra. Najczęściej kartami obdarowane są osoby w dniu imienin, urodzin, z okazji świąt, rocznic, ślubów czy innych, w zależności od uroczystości. Najbardziej powszechne są w USA, choć w Europie, w tym w Polsce, ich zalety już zostały docenione. Dla wystawców takich kart to także rewelacyjna perspektywa wzrostu obrotów – każdy kto otrzyma kartę, prędzej czy później pojawi się na zakupach w danym sklepie. Duże galerie wprowadzają karty do wykorzystania we wszystkich sklepach mieszczących się w galerii – to spore uproszczenie dla tych, którzy nie mogą zdecydować się na konkretną markę w prezencie dla kogoś bliskiego.

Karty przedpłacone mają wiele zalet, począwszy od dowolnej kwoty „doładowania”, poprzez łatwość dokonywania zakupów, no i trafiony prezent dla osoby, która wybierze to, czego potrzebuje lub na co ma w danym czasie ochotę. Zaletą jest możliwość korzystania z karty kilka razy – nie ma potrzeby jednorazowego wykorzystania całej kwoty na karcie, a po wykorzystaniu limitu można go uzupełnić. Zakupy z karta to również możliwość kontroli wydatków – stan karty można każdorazowo sprawdzić przy kasie wybranego sklepu, także online w niektórych sieciówkach.

Zatem jeśli nie wiemy, z czego ucieszy się bliska nam osoba, karta podarunkowa to świetny pomysł na prezent, na różne okazje a także bez okazji.