Jakie konto studenckie wybrać?

Jakie konto studenckie wybrać?

Dla większości rodziców nadchodzi taki czas, kiedy trzeba zastanowić się jak przekazywać pieniądze przyszłemu studentowi. Warto pomyśleć nad kontem studenckim. Posiadając takie konto młoda osoba bardzo niskim kosztem nauczy się samodzielnie gospodarować pieniędzmi, płacić rachunki i oszczędzać na swoje wydatki. Sam rodzic na tym skorzysta. Wykonując przelew np. raz w miesiącu nie musi martwić się o to, by w portfelu mieć potrzebną kwotę na utrzymanie się dziecka przez tydzień. Teraz można zadać sobie pytanie: jak spośród tylu banków wybrać ten jeden. Tutaj trzeba by było odwiedzić kilka z nich, a przynajmniej ich strony internetowe.

Czym się kierować?

Wiadomo, że musi to być bank, który będzie pobierał jak najmniejsze opłaty za prowadzenie konta (a najlepiej w ogóle nie będzie ich pobierał). Tutaj na rynku jest kilka banków, które mogą to zaoferować. Dla studentów specjalnie otwierane są konta, za które bez dodatkowych warunków niepobierane są opłaty.

Drugą ważna rzeczą jest oczywiście karta do rachunku. Dobrze byłoby, gdyby za korzystanie z niej także nie pobierano opłaty. W niektórych bankach istnieje możliwość ominięcia tej opłaty pod warunkiem, że właściciel zapłaci nią miesięcznie przeznaczoną sumę pieniędzy np. 100 zł. Jest to oferta dość korzystna. Jednak student musi pamiętać, że warto zabierać kartę na zakupy, a nie jedynie wypłacać z niej dostępne środki. W części banków nie da się ominąć tej opłaty, ale jest ona stosunkowo nieduża np. 5 zł miesięcznie.

Kolejną ważną sprawą jest internetowe konto. Młodzi ludzie często wykonują zakupy w sklepach internetowych. Dlatego też powinna być możliwość bezpłatnych przelewów. Praktycznie większość rachunków można wtedy zapłacić nie wychodząc z domu.

Dodatkowym plusem dla takiego rachunku jest możliwość darmowego otwarcia konta oszczędnościowego. Właściciel zaoszczędzone pieniądze na koncie głównym może przelać na konto oszczędnościowe. Teraz wystarczy porównać oferty podstawowych banków i wybrać najlepsze rozwiązanie dla rodzica i studenta. Należy pamiętać, że gdy dziecko i rodzic posiadają konta w tym samym banku to bezpłatne są przelewy dokonane w siedzibie banku.

Anna Woźniak
Rachunkibankowe.com.pl