Co warto wziąć pod uwagę wybierając konto osobiste?

Co warto wziąć pod uwagę wybierając konto osobiste?

Rachunki osobiste wyróżniają się różnymi parametrami, nie wszystkie są równie ważne przy wyborze jednego z nich. Nie zwraca się np. uwagi na oprocentowanie takich kont. Jest ono tak niskie, że nie ma to większego sensu. Jeśli ktoś ma więcej pieniędzy, to zamiast na rachunku osobistym trzyma je na koncie oszczędnościowym. Są jednak kryteria, na które trzeba zwrócić uwagę, kiedy wybiera się konto osobiste, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na opłaty. Banki mają bardzo różne warunki pod tym względem i podczas gdy w niektórych nie płaci się nic albo bardzo niewiele za posiadanie konta, w innych ponosi się wysokie koszty.

Zwrócić należy uwagę na to, czy jest przewidziana jakaś opłata za założenie konta i za jego prowadzenie. Ważne są także koszty wiążące się z przeprowadzaniem najbardziej typowych transakcji np. przelewów. Powinny być one bezpłatne. Każde konto osobiste umożliwia otrzymanie karty debetowej, warto się dowiedzieć, czy jej wydanie wiąże się z jakimiś kosztami i jaka jest roczna opłata za kartę. Kolejne bardzo ważne kryterium to koszt wypłacania pieniędzy z bankomatu i ilość bankomatów, w których można wycofać pieniądze bez prowizji.

Warto pamiętać, że konto osobiste nie powinno być drogie. Darmowe konta to domena bankowości internetowej, ale i wybierając tradycyjny rachunek można znaleźć korzystne konto. W niektórych bankach nie tylko nie płaci się wiele za konto, ale i przewidziane są dla klientów dodatkowe korzyści za jego posiadanie. I takich kont warto szukać w pierwszej kolejności.

Anna Woźniak
Rachunkibankowe.com.pl